Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul

Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților

Data naşterii:  24 iunie 1981;
Locul naşterii:  loc. Dornești, jud. Suceava;

Tuns în monahism: 18 decembrie 2005;
Hirotonit ierodiacon: 25 martie 2006;
Hirotonit ieromonah: 28 aprilie 2006;
Hirotonit episcop: 23 iulie 2017.

Cărți publicate

Paternitate duhovnicească în scrisorile Sfinţilor Varsanufie şi IoanSfinții Sila, Paisie și Natan de la Sihăstria Putnei. Dosar aghiograficSfânta Mănăstire Sihăstria Putnei (coautor), Imne bizantine (coautor), Dimensiunea mistagogică a Săptămânii Sfintelor Pătimiri. Elemente de antropologie teologică.

Întreabă autorul

Adresează o întrebare autorului


    Înflorește prin cultură!

    Abonează-te la newsletterul Crimca

    Profită de ofertele speciale și află primul care sunt noutățile editoriale.